Професор Ярослав Лазур
Цьогоріч однією з помітних подій у сфері вищої освіти краю стало створення факультету європейського права та правознавства в УжНУ. Факультет налічуватиме 4 кафедри і здійснюватиме підготовку кадрів за спеціальностями «міжнародне право» та «правознавство». Детальніше про цю університетську новацію ми розпитали у виконувача обов’язків декана новоутвореного факультету професора Ярослава Лазура.
• Ярославе Володимировичу, як виникла ідея створення факультету?
Ідея підготовки юристів, які б спеціалізувалися на праві зарубіжних країн, уже давно витала в стінах нашого вишу. Це й не дивно, адже Закарпаття межує з чотирма європейськими державами, а в судовій та правозастосовній практиці України роль європейського та міжнародного права за останній час значно зросла. Вважаю, що нашій державі варто орієнтуватися на Європу: рано чи пізно ми все-таки вступимо до ЄС, а це обумовлює об’єктивну необхідність підготовки висококваліфікованих фахівців з юридичних дисциплін.
-
Приєднання ЗакДУ до УжНУ якось стимулювало процес створення нового факультету?
- Безумовно. Закарпатський державний університет мав значні надбання у галузі юридичної освіти: матеріальну база, міжнародні контакти і, звичайно ж, колектив, який там працював. Ми намагатимемося зберегти всі ці позитивні моменти, а, поєднавши їх із тими напрацюваннями, які є в УжНУ, зробимо все можливе, аби успішно реалізувати цей проект.
-
Яку спеціальність здобуватимуть випускники вашого факультету і чи планується його розширення?
- Так, у наших планах є створення ще однієї кафедри. Наразі їх чотири: адміністративного, фінансового, інформаційного та європейського публічного права; кримінально-правових дисциплін та міжнародного кримінального права; державно-правових дисциплін та права Європейського Союзу та міжнародного права.
Що ж до спеціальностей, то наші студенти здобуватимуть диплом «правознавця», як і випускники інших юридичних факультетів чи вишів. Однак навчання на нашому факультеті, виходячи з його назви, вирізнятиметься тим, що ми створюватимемо умови для поглибленого вивчення європейського права. І про це буде відзначено у додатку до диплома.
-
Які іноземні мови опановуватимуть студенти на вашому факультеті?
- Звісно, що вивченню іноземних мов на факультеті приділятиметься велика увага. Для вивчення пропонується англійська та німецька мови. Проте я б рекомендував студентам (і ми створимо відповідні умови) освоювати і французьку, оскільки дуже мало спеціалістів нею володіють, а вона ж уважається однією з офіційних мов ЄС.
-
Які перспективи співпраці факультету із закордонними університетами?
- Уже зараз ми активно працюємо у цьому напрямку і налагоджуємо контакти із колегами із зарубіжних країн. У розробці програма, за якою наші студенти проведуть семестрове навчання в університетах Мішкольця та Дебрецена. Таким чином студенти інтегруються у тамтешній навчальний процес та ознайомляться з особливостями законодавства зарубіжних країн просто на місці. Європейське право є об’єднувальним фактором для всіх національно-правових систем. Завдяки практиці за кордоном студенту буде легше потім навчатися. Це дуже перспективний напрямок, який ефективно функціонує у Європі. Україна повинна долучитися до цього процесу, особливо це стосується Закарпаття.
-
Тобто студент може мати подвійний диплом?
- Програми подвійних дипломів у Європі успішно функціонують. Деякі наші вузи також уже цим займаються. Ми будемо формувати спільні магістерські програми у рамках європейського права. У перспективі зможемо говорити про вступ наших студентів до магістратури за кордоном та отримання двох дипломів.
Галина Риган, Марія Чаварга,
студентки відділення журналістики УжНУ
|