Середа, 20.10.21, 09:24 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Традиції

Володимир Фенич: «Нині спокійно можемо говорити про 400-літню історію витоків вищої освіти в краї»
Кахлі з родинним гербом магнатів Перені з археологічних розкопок у Королеві
Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого,
приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього.
М. Сервантес
1945 р. став ключовим для світової історії. А для Закарпаття, без перебільшення, одним із найважливіших. Якісна освіта, особливо вища, завжди була рушієм прогресу, першопричиною еволюції людської думки й свідомості, фундаментом суспільного розвитку. Освіта – університет. Саме 1945-го в Ужгороді заснували державний виш. Та нічого не виникло на порожньому місці. Закарпатська вища освіта, як запевняють історики, не з’явилася з пустоти повоєнного часу. Їй передували понад 300 років освітянської діяльності.

В.о.декана історичного факультету (до речі, одного з найстарших підрозділів УжНУ) Володимир Фенич, повідав нам чимало деталей про витоки закарпатської вищої освіти.

«Я роками думав, чому ми свідомо збіднюємо свою історію? Навіть не досліджуємо історичних витоків. Перше, що спало на думку, – глянути на офіційні сайти українських найстарших вишів. Це й національний університет «Острозька академія», і Києво-Могилянська академія, і Львівський національний університет ім. І. Я. Франка. І там побачив цікаву особливість. Наприклад, нинішня Острозька академія з великим статусом і жменькою студентів бере свої витоки з 1570-х pp. Щодо точної дати заснування школи в Острозі й сьогодні ведеться дискусія. Ця школа мала свого «ректора», однак всі тогочасні школи чи академії мали своїх «ректорів». Чи це є достатнім аргументом, аби витоки цих шкіл/академій виводити з цієї дати? Виявляється, так. Всі добре розуміють, – це не був університет у його сучасному розумінні. Але витоки йдуть саме з цієї дати. Бо звикли, і вже сьогодні ніхто на ставить це під сумнів», – розповідає Володимир Фенич.


Відеоверсія коментарів В.Фенича
Володимир Іванович спостеріг, що за такою ж аналогією свою освітянську діяльність веде й Національний університет «Києво-Могилянська академія». Як стверджує експерт, Київський колегіум був створений при об’єднанні Петром Могилою братської і монастирської шкіл 1632 р. Але у виші відштовхуються навіть не від цієї дати, а від 1615-го – року заснування Київської братської школи. Те саме стосується й Львівського вузу, котрий веде свої початки чомусь не від 1940 р., – офіційної дати створення державного університету ім. І. Я. Франка, а з 1661-го. Тоді польський король Ян Казимир заснував у Львові єзуїтський колегіум. За таким же принципом свої історичні початки виводить і більшість центральноєвропейських вишів. І при цьому не червоніють. Тож постає питання: «Чому ми так несправедливо ставимося до власної історії, зокрема історії вищої освіти в краї»?

Портрет графа Івана Другета
«Добре розумію, який резонанс і виклики чекає колектив університету у зв’язку із зміною ставлення до власної історії, але саме за вищенаведеною аналогією ми повинні говорити і про історичні витоки вищої освіти в Закарпатті. Тут ідеться про липень 1615 р. У фундаційній (засновчій) грамоті начальника Ужанського і Земплинського комітатів графа Георгія Другета йдеться про заснування єзуїтського колегіуму в Гуменному, що його 1640-го наступник графа Іван Другет переніс до Ужгорода. Спочатку як колегіум, згодом як вища державна гімназія – цей заклад проіснував до 1945 р. Тоді нинішній Ужгородський національний університет і став його правонаступником. Отже, в пошуках витоків нашого вишу, за аналогією до закладів в Острозі, Києві та Львові, доцільно відштовхуватися від 1615 р. Нині спокійно можемо говорити про 400-літню історію витоків вищої освіти в Закарпатті», – запевняє декан історичного факультету Володимир Фенич.

У зв’язку з наявністю фундаційних (засновчих) історичних документів, що підтверджують слова дослідників, керівництво Ужгородського національного університету вирішило змінити вузівську геральдику та святкувати 2015 року чотирьохсоту річницю заснування вищої освіти в нашому краї. У підсумку можна говорити, що провідний закарпатський виш – УжНУ – насправді є одним із найстарших в Україні.

Світлана Лапига,

відео Романа Сов’яка,

фото Наталії Каралкіної
Традиції | 09.08.13 | Додав VIP | 1218 | 0.0/0
Теги: істфак, Володимир Фенич

Схожі публікації:


Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4] Незабаром [16]
Актуально [141] Акції [132]
Позиція [18] МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33] Студгромада [188]
Абітурієнт [84] Зблизька [88]
Наболіле [21] Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154] Компетентно [38]
Несподівано... [14] У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160] Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273] Презентації [167]
Екскурсії [113] Дозвілля [210]
Ініціатива [47] Перспективи [38]
Підсумки [40] Спорт [238]
Традиції [206] Зустрічі [210]
Вітаємо! [235] Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230] Студентська практика [66]
Студмістечко [8] Конкурси [117]
На замітку [6] З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9] Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49] Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2] Річниця [14]
Слава Україні! [9] Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91] The main news of university [12]
Подяка [8] Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13] Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3] Підсумки року [5]
Визнання [3] Експрес-інтерв’ю [4]

Інші матеріали рубрики