Понеділок, 28.11.22, 14:00 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Наукові форуми

Історики Ужгородського університету взяли участь у міжнародній науковій конференції в Пряшеві

Відкриття конференції розпочалося зі вступного слова декана теологічного факультету, монсеньйора, професора і доктора теології Петера Штурака про початок низки конференцій, приурочених 200-річчю від заснування Пряшівської єпархії.

Привітали учасників наукового форуму архієпископ і митрополит Греко-католицької церкви в Словаччині монсеньйор, професор і доктор теології Ян Баб’як (SJ) та ректор Пряшівського університету професор Петер Конья.

 

Першим виступив з науковим рефератом про конфесійну ситуацію в Пряшеві на час заснування Пряшівської єпархії ректор університету Петер Конья.

Проректор Українського католицького університету Олег Турій у своїй доповіді представив історію мучеників Української греко-католицької церкви на основі спогадів, їх катастрофічну в’язничну буденність в часи радянських репресій, в умовах якої мученики не лише зберігали віру, а й виконували власні пастирські обов’язки.

Інформацією про міфи та стереотипи в історії та історіографії Мукачівської єпархії поділився декан історичного факультету Ужгородського університету, доцент Володимир Фенич, наголосивши на необхідності історичної деміфологізації, принаймні в науковому середовищі.

Інформативну доповідь на тему епістолярної спадщини, що стосувалася Мукачівської єпархії за період 1788-1792, подав декан Пряшівського університету, професор Петер Штурак.

Після дискусій і невеликої перерви доповідачі інформували про східний обряд в межах Угорщини (Юрій Градош); історичну ретроспективу розвитку греко-католицьких єпархій (Ярослав Цораніч); Галицькі єпархії в роках 1772–1850 (Станіслав Набіванєц), лінгвістичні особливості видання Біблії для греко-католиків в часи Андрія Бачинського (Петер Женюх) та культурний вплив «Общества Василія Великого» північно-східної Угорщини (Станіслав Конєчний).

Програма конференції

У наступному робочому блоці мистецтвознавчий аналіз єпископських зображень з Ніредьгази зробила доктор Бернадет Пушкаш. Згодом про репресії в соціалістичній Угорщині (на прикладі мікроісторії тоталітарного слідства 1962 року проти молодих греко-католицьких семінаристів) розповів Дьордь Янко.

Про діяльність чесько-будєйовіцкого єпископа Констянтина Ружічки у Львові розповів Рудольф Свобода. Про спроби Йосифа Сталіна і радянського керівництва загалом використовувати Церкву в ідеологічній політиці розповідала Світлана Гуркіна. Тарас Бублик побудував доповідь на основі інформації про репресії проти духовенства Львіської архиєпархії в добу першої більшовицької окупації 1939-41 рр. на теренах Галичини. 

Після чергової дискусії розпочався завершальний блок доповідей про: зміст спільних пастирських листів владик Мукачівської та Пряшівської єпархій (Віктор Кічера); соціальні виклики для греко-католиків у роки Першої світової війни (Патрік Дерфіньяк); діяльність «Пласту» в Польщі в 1918–1930 рр. (Гжегож Базіур); рятівників світу з середовища греко-католиків Пряшівської єпархії, які, допомагаючи юдеям у часи Голокосту, ризикували, стаючи праведниками світу (Петер Борза); розвиток Православної церкви Словаччини після 1989 року (Мартін Лупчо).

Кожен із блоків завершувався дискусією, в якій могли висловитися всі охочі. Підсумком конференції стали слова вдячності від організаторів всім учасникам та організаторам. Завершальні побажання і запрошення до майбутньої співпраці висловили декан Пряшівського греко-католицького теологічного факультету Петер Штурак та заступник декана Ярослав Цораніч.  

_x_PS1 16 лютого на греко-католицькому теологічному факультеті Пряшівського університету відбулася міжнародна наукова конференція «Греко-католицька церква в Словаччині»._x_PS2 /live/2016/02/34konfer/verkh.jpg_x_PS3 Петер Штурак, Ярослав Цораніч, Володимир Фенич, Олег Турій, Світлана Гуркіна, Віктор Кічера, Тарас Бублик_x_PS4 _x_PS5 _x_PS6 _x_PS7 _x_PS8 _x_PS9 _x_PS10 За інформацією доцента історичного факультету УжНУ Віктора Кічери_x_PS11 _x_PS12 _x_PS13 _x_PS14 _x_PS15 _x_PS16 _x_PS17 _x_PS18 _x_PS19Наукові форуми | 19.02.16 | Додав Г_Кришiнець | 1609 | 0.0/0
Теги: істфак, Володимир Фенич, конференція, Пряшів

Схожі публікації:


Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4] Незабаром [16]
Актуально [141] Акції [132]
Позиція [18] МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33] Студгромада [188]
Абітурієнт [84] Зблизька [88]
Наболіле [21] Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154] Компетентно [38]
Несподівано... [14] У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160] Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273] Презентації [167]
Екскурсії [113] Дозвілля [210]
Ініціатива [47] Перспективи [38]
Підсумки [40] Спорт [238]
Традиції [206] Зустрічі [210]
Вітаємо! [235] Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230] Студентська практика [66]
Студмістечко [8] Конкурси [117]
На замітку [6] З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9] Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49] Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2] Річниця [14]
Слава Україні! [9] Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91] The main news of university [12]
Подяка [8] Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13] Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3] Підсумки року [5]
Визнання [3] Експрес-інтерв’ю [4]

Матеріали близьких рубрик