Неділя, 02.10.22, 00:45 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Обмін досвідом

«Публічні лекції. Університет – простір свободи»: екологічна деміфологізація від Олега Колесника

Він одразу оголосив, про що планує говорити:

1. Що насправді треба розуміти під терміном «екологія».
2. Як відбувалася й відбувається війна за екологію.
3. Постмодерністське трактування поняття.

Прочитана лекція – це справді суцільне розвінчання міфів, у які кожен із присутніх, переконана, свято вірив. Наведу деякі тези лектора:

  • Тропічні ліси не є легенями природи (про протилежне пишуть у шкільних підручниках) – найбільшим постачальником кисню є тундра та її болота.
  • Не доведено, що вуглекислий газ викликає глобальне потепління. Проте відомо, що метан, який виділяється усіма коровами Аргентини та Австралії, завдає більшої шкоди атмосфері, ніж усі разом узяті шкідливі викиди з автомобілів.
  • Усі екологічні катастрофи сприяли цивілізаційним змінам.
  • На місці старої цивілізації ніколи не побудується нова – всі ресурси вичерпані.
  • Зелений тариф – міф і екологічна катастрофа.
Під час лекції

Олег Борисович по-новому говорив про давно відомі речі. Одна з найбільших проблем сьогодення – псевдоекологи, які не мають жодного стосунку до цієї науки. Трансформуються поняття, втрачаються первинні значення, натомість вживаються ті, що зовсім не властиві екології. Не варто називати людей, які садять дерева, проводять різноманітні природоохоронні акції, екологами.

Інша теза. Екологію використовують для здобуття великих грошей. Усе дуже просто. Нам кажуть, що маємо слабкий імунітет, а це – брехня. Ми віримо й купуємо ліки, яких організм зовсім не потребує. Кожен із нас нащадок тих, хто пережив найстрашніші хвороби і вижив. А це означає, що стійкість до захворювань передалася нам генетично.

Наступне. Будь-які цифри в екології – це просто статистика. Аби їх перевірити, досліджувана система повинна перейти в інший стан – померти. Два рази це зробити неможливо. Тому в екології все відносно. Один із найдостовірніших методів отримання результатів є моніторинг – тривале дослідження. Справжньому екологу часом потрібно роки 3–4, аби дати відповідь на запитання – псевдоекологи дають відповідь одразу. У цьому між ними різниця.

У світі відбулася зміна якості середовища – перехід від локальності до глобальності. Проте будь-яка система має певну буферну ємність: вона доходить до критичного моменту свого розвитку, після чого шлях назад можливий, проте вже не тією дорогою, якою йшлося. У таких випадках не можна говорити навіть про часткове відновлення – тільки будування всього по-новому.

Окремо йшлося про Космос та його дослідження, майбутній цивілізаційний розвиток, перехід на альтернативні джерела енергії, війни тощо.

Олег Борисович розповідав про те, що боляче чути й у що зовсім не хочеться вірити: «Сьогодні головне – правильно сформулювати те, що хочеш донести споживачам. Звучить переконливо: «Британські вчені довели…». І ніхто не задумується, що англійці й не здогадуються про свої досліди. Цей популізм і голослівність колись вийде нам боком. Брехні наука не пробачає. Рано чи пізно вона повстане.

Ще одне. Ми завжди кидаємося виправляти наслідок і тільки потім, коли щось не виходить, думаємо про причину. Варто було б, коли за щось беремося чи вирішуємо, відповісти на три запитання: для чого? чи варто? що маємо?».

Легше сліпо вірити, аніж сумніватися, вдосконалюватися чи піддавати критиці почуте. Людство пройшло точку повернення. Будемо сподіватися, що природа не воюватиме з нами. Досить буде майбутніх війн за територію, воду, їжу, владу і гроші. Хоча, можливо, щось піде іншим шляхом?!.»

_x_PS1 У рамках проекту «Публічні лекції. Університет – простір свободи» на тему «Екологія: наука, міф, гроші» виступив кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки Олег Борисович Колесник._x_PS2 _x_PS3 _x_PS4 http://mediacenter.uz.ua/live/2014/05/62kolesnyk/kolesnik.jpg_x_PS5 _x_PS6 Олег Борисович Колесник_x_PS7 322_x_PS8 _x_PS9 _x_PS10 Світлана Лапига_x_PS11 Фото Роберта Паппа_x_PS12 _x_PS13 _x_PS14 _x_PS15 _x_PS16 _x_PS17 _x_PS18 _x_PS19Обмін досвідом | 21.05.14 | Додав Шумицька | 1214 | 5.0/1
Теги: Публічна лекція, Олег Колесник

Схожі публікації:


Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4] Незабаром [16]
Актуально [141] Акції [132]
Позиція [18] МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33] Студгромада [188]
Абітурієнт [84] Зблизька [88]
Наболіле [21] Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154] Компетентно [38]
Несподівано... [14] У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160] Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273] Презентації [167]
Екскурсії [113] Дозвілля [210]
Ініціатива [47] Перспективи [38]
Підсумки [40] Спорт [238]
Традиції [206] Зустрічі [210]
Вітаємо! [235] Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230] Студентська практика [66]
Студмістечко [8] Конкурси [117]
На замітку [6] З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9] Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49] Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2] Річниця [14]
Слава Україні! [9] Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91] The main news of university [12]
Подяка [8] Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13] Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3] Підсумки року [5]
Визнання [3] Експрес-інтерв’ю [4]

Матеріали близьких рубрик