П`ятниця, 20.09.19, 19:29 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Теорія і практика

Історики УжНУ дискутували щодо проблем періодизації історичного процесу

З ініціативи кафедри історії України УжНУ в Археологічному музеї ім. Е. Балагурі на міжкафедральному методологічному семінарі обговорили підходи до періодизації вітчизняної та всесвітньої історії як онтологічну проблему дослідження і викладання. До речі, останній методологічний семінар історики провели в альма-матер понад два десятиліття тому – 1996 року. Тож ідеться про поновлення кращих інтелектуальних традицій з урахувань сучасних наукових здобутків.

Сергій Ганус

Свої напрацювання з обраної теми представив старший викладач кафедри нової і новітньої історії та історіографії Сергій Ганус. Зокрема, йшлося про категорію часу, способи й моделі, архаїчні та інноваційні підходи періодизації історії, поділ історичного процесу як інструмент пізнання минулого. Серед проблемних моментів – виділення меж періодів і переходів між ними, співвідношення загального й особливого, всесвітньо-історичного, регіонального і локального.

«Час – головна категорія і кількісна основа будь-якої періодизації, за допомогою котрої фахівці намагаються відповісти на два питання: з погляду дослідження історичного буття – на які періоди поділяти наявні зміни, а також із погляду викладання – чи відповідає періодизація об’єктивним історичним реаліям», – зауважив доповідач Сергій Ганус.

Відтак колеги обмінялися думками стосовно презентованого Сергієм Олексійовичем матеріалу.

Лариса Капітан

Професор кафедри історії України Лариса Капітан поділилася своїм досвідом: «Коли читаю курс сучасної української історіографії, помічаю, як вітчизняні історики, намагаючись не відставати від зарубіжних колег, наслідують їх. Поширене судження, що нам варто і в підходах періодизації української історії брати за основу систематизацію всесвітньої, але розуміємо: і там не все так просто, готових відповідей немає. Є над чим працювати…».

Надія Керецман

Присутні студенти, аспіранти, викладачі визнали актуальність обраної тематики методологічного семінару. Так, доцент кафедри історії стародавнього світу і середніх віків Надія Керецман підтвердила: «Порушена проблема – цікава, важка й вічна. Дискусія стосовно критеріїв періодизації завжди триватиме; це свідчить про те, що історія жива й розвивається. Бажаю, щоб обговорення не закінчувалися».

Загалом методичні й методологічні семінари історики УжНУ влаштовують задля висловлення проривних ідей і впровадження їх у наукову практику.

Роман Офіцинський

«Досягти результатів можна тільки за наявності критичної маси, яка зацікавлена у втіленні новаторських ідей та системному відстоюванні своїх думок. Важливу роль у поширенні перспективних напрацювань виконує молоде покоління вільних інтелектуалів, яке сповідує засади свободи наукової творчості. Сподіваюся: протягом року-двох перелом відбудеться й серед істориків, реалізуємо свіжі підходи, зокрема й ті, котрі висловлені на методологічному семінарі», – підсумував модератор заходу, завідувач кафедри історії України професор Роман Офіцинський.

Роман Андрійович також закликав присутніх пропонувати злободенні теми для наступного семінару. Матеріали таких періодичних зібрань планується подавати в науковому щорічнику «Тисячоліття – Millennia».

Ольга Брайлян
Теорія і практика | 09.05.17 | Додав Г_Кришiнець | 783 | 5.0/6
Теги: Методологічний семінар, Роман Офіцинський, періодизація, Історики

Схожі публікації:


Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4]Незабаром [16]
Актуально [141]Акції [132]
Позиція [18]МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33]Студгромада [188]
Абітурієнт [84]Зблизька [88]
Наболіле [21]Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154]Компетентно [38]
Несподівано... [14]У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160]Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273]Презентації [167]
Екскурсії [113]Дозвілля [210]
Ініціатива [47]Перспективи [38]
Підсумки [40]Спорт [238]
Традиції [206]Зустрічі [210]
Вітаємо! [235]Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230]Студентська практика [66]
Студмістечко [8]Конкурси [117]
На замітку [6]З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9]Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49]Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2]Річниця [14]
Слава Україні! [9]Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91]The main news of university [12]
Подяка [8]Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13]Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3]Підсумки року [5]
Визнання [3]Експрес-інтерв’ю [4]

Матеріали близьких рубрик