Середа, 20.11.19, 04:57 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Слідами Евтерпи і Мельпомени

Літературний клуб «Читаємо разом» долучився до обговорення вистави про Ерделі

22 листопада після другого показу вистави «В Парижі гарне літо...» Олександра Гавроша у Закарпатському облмуздрамтеатрі відбулося обговорення з участю режисера й виконавця головної ролі Анатолія Філіппова, виконавиці ролі дружини художника, автора п’єси, директора театру, керівника департаменту культури ОДА та журналістів. Ініціатором обговорення виступив літературний клуб «Читаємо разом», який зародився в стінах філологічного факультету Ужгородського університету.

Вистава про видатного художника Адальберта Ерделі – подія в культурному житті краю, що й засвідчив другий аншлаг під час показу. Відповідальність зростає й тому, що багато хто ще пам’ятає митця, – стверджує начальник управління культури Закарпатської ОДА Юрій Глеба. На його думку, вистава вдалася. Єдине зауваження: не показано Ерделі як засновника закарпатської школи живопису. Олександр Гаврош каже, що у п'єсі є епізод з учнями, які, попри паплюження художника владою, приходять вітати Маестро. Режисер погодився подумати над ним.

 

За словами директор театру Василя Марюхнича, драматург і режисер творчо опрацювали ключові події життя і творчості Ерделі, запропонувавши своє розуміння його постаті. При постановці найбільше хвилювалися, аби не було суперечностей в історичних фактах, тому консультувалися з ерделізнавцями, зокрема Іваном Небесником, Михайлом Сирохманом.

Головний редактор газети «Неділя» Михайло Носа, активний театрал, після перегляду мав ще збурені почуття. Йому заімпонувало, що Ерделі, попри все, – оптиміст. Вразив епізод, коли треба було віддавати картину за харчі. Уявив собі, що тоді творилося в душі художника. А взагалі в закарпатського митця було таке цікаве життя, що й серіал можна знімати.

Студенти УжНУ вперше мали змогу безпосередньо поспілкуватися з творчою групою, що працювала над виставою. Дехто з них мало що знав до показу про головного героя, зате тепер зміг дізнатися більше про непересічну, навіть загадкову особистість Закарпаття. 

 

Анатолій Філіппов зізнався, що над виставою працювали понад 8 місяців, але на сцені – усього тиждень до прем’єри. Найскладніше було схилити акторів до світовідчуття митця, його ставлення до людей, кохання, прекрасного.  Виконавиця ролі Розі (дружини художника Маґди) Катерина Якубик-Гамага каже, що коли добре відчуваєш роль, то можна вжитися в неї за кілька хвилин. Відчути свій образ актрисі допомогли розповіді рідних, які знали Маґду особисто. 

Спеціально на виставу «В Парижі гарне літо...» приїхали празькі журналісти Алена Заманчикова і Андрей Вацулік, які готують годинну програму на радіо про Ужгород. Гості стверджують, що про Ерделі й закарпатську школу живопису в Чехії знають. У виставі вони побачили фаустівські мотиви, конфлікт людини зі світом, зі своїм часом, який назвали найбільшою драмою життя Ерделі. Подібну трагедію за часів соціалізму пережило чимало й чеських інтелектуалів. 

Учасники обговорення дійшли до думки, що вистава з кожним показом буде точнішою і глибшою. 

Іванка Когутич
Слідами Евтерпи і Мельпомени | 25.11.15 | Додав Lucky | 471 | 0.0/0

Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4]Незабаром [16]
Актуально [141]Акції [132]
Позиція [18]МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33]Студгромада [188]
Абітурієнт [84]Зблизька [88]
Наболіле [21]Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154]Компетентно [38]
Несподівано... [14]У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160]Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273]Презентації [167]
Екскурсії [113]Дозвілля [210]
Ініціатива [47]Перспективи [38]
Підсумки [40]Спорт [238]
Традиції [206]Зустрічі [210]
Вітаємо! [235]Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230]Студентська практика [66]
Студмістечко [8]Конкурси [117]
На замітку [6]З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9]Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49]Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2]Річниця [14]
Слава Україні! [9]Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91]The main news of university [12]
Подяка [8]Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13]Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3]Підсумки року [5]
Визнання [3]Експрес-інтерв’ю [4]

Інші матеріали рубрики