Понеділок, 08.08.22, 07:09 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Компетентно

8-Березневе звернення до журналісток та журналістів, працівниць та працівників ЗМІ краю

Історичні витоки цього дня пов’язують насамперед із масовими березневими страйками робітниць легкої промисловості проти важких умов праці і низької платні, що регулярно відбувалися в різних містах Північної Америки, починаючи з 1857 р. Згодом, на пропозицію Клари Цеткін, учасниці ІІ Міжнародної конференції соціалісток (Копенгаген, серпень 1910 р.), вирішили щороку у березні відзначати Міжнародний день боротьби жінок за повні політичні, економічні і соціальні права.

 

19 березня 1911 р. понад мільйон жінок у Німеччині, Австрії, Швейцарії, Данії та інших країнах вийшли на мітинги та демонстрації, протестуючи проти дискримінації та вимагаючи рівних із чоловіками прав на працю, на участь у виборах, на освіту і здобуття фаху.

Протягом ХХ ст. уряди більшості країн світу визнали існування різних форм дискримінації щодо жінок та зобов’язалися вживати спеціальних заходів щодо їх усунення. Відтак, у 1977 р. Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію № 32/142, згідно з якою кожній з країн-учасниць пропонувалося відзначати Міжнародний день прав жінок.

Дозвольте також нагадати, що свого часу Україна ратифікувала низку міжнародних документів щодо забезпечення гендерної рівності та подолання дискримінації за ознакою статі. Це, зокрема: «Загальна декларація прав людини», 1948; «Конвенція про політичні права жінок», 1952), «Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок», 1979, Пекінська Декларація та Платформа Дій, 1995; Цілі сталого розвитку до 2030 року (2015 р.)

На виконання цих міжнародних зобов’язань в Україні було ухвалено низку законодавчих  та нормативно-правових актів, серед яких найважливішими є: Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», Державна програма з утвердження рівних прав та можливостей жінок і чоловіків до 2016 року, Стратегії сталого розвитку «Україна – 2020».

Попри вжиті заходи, дискримінація жінок в Україні зберігається до сьогодні:

 • середня заробітна плата жінок в Україні на 23% менша за середню зарплату чоловіків;
 • жінки очолюють 19% підприємств в Україні;
 • жінки володіють 22% бізнесу і керують 6% великого бізнесу в Україні;
 • представництво жінок у виборних та виконавчих органах влади надзвичайно низьке: серед депутатів Верховної Ради жінки становлять 11,9%, на місцевому рівні середній показник представництва жінок складає 30%;
 • щонайменше 20% жінок України регулярно потерпають від фізичного насильства у сім'ї.
 • 98 % випадків насильства в сім'ї (психологічне, економічне, сексуальне, фізичне) – це насильство щодо жінок;
 • 89% неповних сімей України – це сім’ї, де дітей виховує одна мати;
 • за даними щорічного рейтингу гендерної рівності (Global Gender Gap Іndex) у 2015 році Україна займає 67 місце серед 145 країн світу за індексом гендерної рівності: 30 місце – за показником рівного доступу до освіти, 40 місце – за показником економічних ресурсів та можливостей, 42 місце – за показником рівного доступу до охорони здоров’я, 107 місце – за показником представництва жінок у політиці.

Особливо поширеними є приховані форми дискримінації:

 • жінки зазнають стримування у професійній кар’єрі;
 • їх найчастіше не допускають до керівних посад;
 • при працевлаштуванні жінка стикається з вимогою роботодавця відмовитися від материнства;
 • жінки часто зазнають сексуальних домагань керівників;
 • жінки мають менше (порівняно з чоловіками) вільного часу через нерівномірний розподіл побуто-господарських та батьківських обов'язків;
 • жіноче тіло активно експлуатується як «товар» у шоу-бізнесі та рекламі;
 • суспільство висуває суворіші вимоги та застосовує жорсткіші санкції щодо моралі й поведінки жінок, тощо.

Щороку 8 березня свідомі жінки світу відзначають Міжнародний день прав жінок, прагнучи привернути увагу урядів і громадськості до фактів гендерної дискримінації та на знак пам’яті про нелегкий шлях, який пройшло жіноцтво у відстоюванні своїх прав. Це час, коли жінки аналізують свої здобутки у боротьбі за рівноправність, та шукають нових дієвих форм об’єднання і мобілізації зусиль задля досягнення якісних змін у суспільному статусі жіноцтва. У демократичному суспільстві свідомі громадяни, поділяючи стурбованість щодо існуючої гендерної нерівності, підтримують активних жінок у їх прагненні досягти партнерського рівноправного ставлення до людей незалежно від їх статевої приналежності.

З огляду на все викладене, ми наполегливо просимо Вас під час відзначення свята 8 Березня – Міжнародного дня солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні та соціальні права дотримуватися коректності у його трактуванні, не спотворювати справжнього змісту цього свята. Щиро сподіваємось, що у привітальних зверненнях Ви уникатимете стереотипного представлення місії жінки в українському суспільстві, наголошуючи натомість на тих важливих культурних, економічних, політичних, освітніх внесках, що їх роблять жінки задля подальшого поступу України.

Закликаємо Вас відмовитися від звертання «жіночки» та епітетів на кшталт любі, кохані, чарівні, милі, прекрасні, турботливі, вродливі, дбайливі, ласкаві, ніжні і т. п., які недоречні у контексті дискусії про права жінок та гендерну рівність у суспільстві. З тієї ж причини наполегливо просимо Вас не акцентувати надмірної уваги на сімейних ролях жінок (матері, бабусі, сестри, дочки, коханої) та на зовнішності (краса, врода), тілесності (усмішка, очі, статура) чи почуттях жінок (любов, турбота, чуйність тощо).

Впевнені, що у цей день та в майбутньому ви всіляко сприятимете формуванню гендерної чутливості та культури, уникатимите фактів гендерної дискримінації через свою фахову діяльність у ЗМІ.

Саме такої підтримки ми, свідомі й активні громадянки і громадяни України, очікуємо від Вас – журналісток та журналістів, працівників та працівниць засобів масової інформації Закарпатської області.

_x_PS1 8 Березня – Міжнародний день боротьби за права жінок та міжнародний мир. Зважаючи на цілком хибне сприйняття сутності цього свята в Україні, Центр гендерної освіти при Ужгородському національному університеті вважає своїм обов’язком поінформувати вас про історію цього свята та справжній сенс його відзначення свідомою громадськістю світу._x_PS2 /live/2016/03/26-8/o-WOMENS.jpg_x_PS3 _x_PS4 _x_PS5 _x_PS6 _x_PS7 _x_PS8 _x_PS9 _x_PS10 Колектив_x_PS11 Центру гендерної освіти при УжНУ_x_PS12 _x_PS13 _x_PS14 _x_PS15 _x_PS16 _x_PS17 _x_PS18 _x_PS19Компетентно | 08.03.16 | Додав VIP | 712 | 5.0/4
Теги: Центр гендерної освіти, 8 березня, звернення

Схожі публікації:


Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4] Незабаром [16]
Актуально [141] Акції [132]
Позиція [18] МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33] Студгромада [188]
Абітурієнт [84] Зблизька [88]
Наболіле [21] Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154] Компетентно [38]
Несподівано... [14] У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160] Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273] Презентації [167]
Екскурсії [113] Дозвілля [210]
Ініціатива [47] Перспективи [38]
Підсумки [40] Спорт [238]
Традиції [206] Зустрічі [210]
Вітаємо! [235] Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230] Студентська практика [66]
Студмістечко [8] Конкурси [117]
На замітку [6] З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9] Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49] Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2] Річниця [14]
Слава Україні! [9] Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91] The main news of university [12]
Подяка [8] Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13] Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3] Підсумки року [5]
Визнання [3] Експрес-інтерв’ю [4]

Інші матеріали рубрики