Середа, 26.01.22, 21:24 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Актуально

Вищій освіті на Закарпатті – 400 років!
Роман Офіцинський, проректор з науково-педагогічної роботи і міжнародних зв'язків
Як відомо, в УжНУ планують змінити геральдику. Наразі на стадії розробки новий герб вишу, над яким працювали геральдисти і художники і який має затвердити відповідна комісія й схвалити вчена рада університету. Пов’язана така зміна передусім із тим, що витоки вищої освіти на Закарпатті варто пов’язувати не з датою створення Ужгородського державного університету (1945 року), а на століття раніше. З цього приводу ми поспілкувалися з проректором з науково-педагогічної роботи і міжнародних зв'язків, доктором історичних наук, професором Романом Андрійовичем Офіцинським.

– Якщо ми говоримо про витоки вищої освіти, тобто на основі чого виник Ужгородський національний університет (бо він не виник з пустого місця, тут, вочевидь, мало бути якесь підґрунтя), то початки з’явилися ще 400 років тому. У листопаді 1613 року в Гуменному з’явилася колегія – вищий навчальний заклад. Це тепер Гуменне перебуває в Словачинні, а тоді це була територія Закарпаття. Створили цей заклад єзуїти – вони просували ідеї католицизму на Схід. Ця течія конкурувала з іншими конфесіями, покладали надії передусім на молодь. Єзуїти вважали, що нема чого перевиховувати дорослих людей – вони вже сформовані, а впроваджувати свої ідеї треба саме через нове покоління і робити це варто через культурно-освітні осередки. Загалом в Україні єзуїти відкрили близько 30 колегій. На пільгових умовах вони набирали молодь і повністю нею опікувалися – годували, надавали житло, вчили дітей.

Ця колегія проіснувала майже 200 років. У 1640 році було вирішено перенесення її в Ужгород, а 1649 року австрійський імператор видав грамоту про підтвердження статусу колегії. Існувала колегія доти, доки в Австрійській імперії не вирішили ліквідувати Орден єзуїтів і відповідно розформувати їх навчальні заклади або передати під опіку інших релігійних конфесій чи світських закладів. Тому наприкінці ХVIII століття на основі цієї колегії з’явилися греко-католицька духовна семінарія (ініціатором виступила Марія-Терезія), а також учительська семінарія, де готували викладачів для початкових шкіл (сприяв її утворенню єпископ Андрій Бачинський). У середині ХІХ століття постало питання відкриття університету в нашому краї, однак тоді це не вдалося реалізувати через жорстку протидію угорської інтелігенції. Періодично ідея створення вишу виринала (особливо після того, як Закарпаття увійшло до складу Чехословаччини), але знов-таки була безуспішною: чеська влада вирішила за краще надати певну квоту закарпатцям, щоб наша молодь могла навчатися в університетах Братислави і Праги. Нарешті у липні 1945 року нова влада вже вирішила нікого не питати, а реалізувати цю ідею.

Саме тому, переглянувши історичні відомості, нині готуємося до відзначення 400-ї річниці появи вищої освіти на Закарпатті. Відтепер хочемо обидві дати (1613 і 1945 рр.) святкувати разом, щоб підтримати наші освітні традиції й показати, що ми нічим не гірші за інші регіони чи країни. Таке серйозне історичне підґрунтя підвищує наші шанси здобути статус дослідницького університету, що дасть можливість збільшити фінансування потреб вишу.

Ірина Левіна

Читайте також:
Витоки університету (Наближається 400-літній ювілей вищої освіти Закарпаття)Актуально | 15.08.13 | Додав Lucky | 1354 | 5.0/1

Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4] Незабаром [16]
Актуально [141] Акції [132]
Позиція [18] МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33] Студгромада [188]
Абітурієнт [84] Зблизька [88]
Наболіле [21] Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154] Компетентно [38]
Несподівано... [14] У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160] Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273] Презентації [167]
Екскурсії [113] Дозвілля [210]
Ініціатива [47] Перспективи [38]
Підсумки [40] Спорт [238]
Традиції [206] Зустрічі [210]
Вітаємо! [235] Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230] Студентська практика [66]
Студмістечко [8] Конкурси [117]
На замітку [6] З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9] Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49] Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2] Річниця [14]
Слава Україні! [9] Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91] The main news of university [12]
Подяка [8] Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13] Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3] Підсумки року [5]
Визнання [3] Експрес-інтерв’ю [4]