Вівторок, 29.11.22, 01:51 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Традиції

Філфак занурився в обрядовість: від Коляди через весільні звичаї до Колодія

Тридцятеро студенток і студентів першого курсу під керівництвом доцента кафедри української літератури Оксани Тиховської відтворили зимовий календарний ритуал.

Оксана Тиховська зі студентами

«Такі театралізовані дійства є вже доброю традицією філфаку. Щороку напередодні новорічно-різдвяних свят наша талановита молодь відтворює тематичну народну обрядовість. Цього року, вивчаючи дисципліну «Українська усна народна творчість та народознавство», ми хотіли не тільки вертеп поставити, а й охопити всю зимову обрядовість. Дуже рада, що наші студенти натхненно і з неабияким ентузіазмом взялися за роботу, щоб сьогодні гідно представити виставу. Це свідчить про те, що молодь не просто цікавиться давніми українськими обрядами, а й хоче допомогти довколишнім пройнятися незабутньою атмосферою народних звичаїв», – відзначила Оксана Михайлівна.

Під час дійства

Автентичне вбрання та прикраси допомогли цим юним знавцям та хранителькам народних обрядів передати справжній український дух. Переважно студенти самі знаходили собі одяг, проте деякі з цінних предметів убрання були люб’язно надані учасникам дійства у користування доцентом кафедри української мови Ольгою Мікулою з особистої колекції.

Розпочали свято із закарпатського варіанта давньої язичницької колядки «Ой як то ще було з Нащада світу». Додавало виставі чарівності та професіоналізму талановите виконання пісень студенткою 4 курсу української філології Ганною Шміляк, яка допомагала дівчатам з пісенною частиною заходу. Прозвучали і такі колядки, як «Ой рано, рано куроньки піли…» та «Ішла дівонька рано в недільку, ой, дай Боже». Пісні супроводжувалися діями, про які йшлося в тексті.

Марія Кондрич

«Готувалися ми дуже старанно і досить довго. Надзвичайно хвилювалися, бо хотіли гідно представити глядачам створену нами виставу. Сподіваюся, нам удалося занурити присутніх у чарівний світ давньої української обрядовості. Працювати над виставою було надзвичайно цікаво і повчально. Ми дізналися багато чого нового і навіть дивного для нас.

Особисто мене найбільше вразив обряд, коли молодий мав покласти нареченій на голову вінок саме зубами. Символічно це означає, що він буде головним в родині і керуватиме жінкою. Звісно, оскільки ми живемо в XXI столітті, то такі «правила» мені й моїм однокурсницями не дуже сподобалися ☺. Проте ми чудово розуміємо, що колись сприйняття таких ритуалів було зовсім іншим і такі обряди були обов’язковими, тому з великою радістю взялися за їх відтворення», – поділилися своїми враженнями першокурсниця середньої освіти (українська мова та література) Марія Кондрич.

Мистецьке дійство «Коляда та Колодій» об’єднало в собі Різдво та Колодія, які відзначаються протягом зими, а також весільні обряди. Студентам удалося вправно передати присутнім дух новорічних свят і створити атмосферу давньої української обрядовості. Завершили виступ піснею «Старий рік минає» у мерехтінні бенгальських вогників... _x_PS1 Днями на філологічному факультеті УжНУ відбулося новорічне обрядове дійство «Коляда і Колодій». _x_PS2 /live/2016/12/105kolyada/verkh.jpg_x_PS3 _x_PS4 _x_PS5 _x_PS6 _x_PS7 _x_PS8 _x_PS9 https://www.youtube.com/embed/Ocyr69aWB-o_x_PS10 Юлія Шипович,_x_PS11 відео Віталія Завадяка та Роберта Паппа,_x_PS12 монтаж Віталія Завадяка_x_PS13 _x_PS14 _x_PS15 _x_PS16 _x_PS17 _x_PS18 _x_PS19Традиції | 30.12.16 | Додав Г_Кришiнець | 807 | 3.7/3
Теги: коляда, Колодій, філфак, обряд

Схожі публікації:


Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4] Незабаром [16]
Актуально [141] Акції [132]
Позиція [18] МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33] Студгромада [188]
Абітурієнт [84] Зблизька [88]
Наболіле [21] Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154] Компетентно [38]
Несподівано... [14] У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160] Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273] Презентації [167]
Екскурсії [113] Дозвілля [210]
Ініціатива [47] Перспективи [38]
Підсумки [40] Спорт [238]
Традиції [206] Зустрічі [210]
Вітаємо! [235] Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230] Студентська практика [66]
Студмістечко [8] Конкурси [117]
На замітку [6] З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9] Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49] Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2] Річниця [14]
Слава Україні! [9] Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91] The main news of university [12]
Подяка [8] Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13] Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3] Підсумки року [5]
Визнання [3] Експрес-інтерв’ю [4]

Інші матеріали рубрики