Під час розмови з Інною Совсун
5 квітня через Skype-зв'язок керівництво УжНУ спілкувалося з першим заступником міністра освіти і науки України Інною Совсун.
У розмові брали участь в.о. ректора УжНУ Володимир Смоланка, т.в.о проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Мирослава Лендьел, професор юридичного факультету Василь Лемак, голова Наукового товариства студентів та аспірантів УжНУ Микола Сюсько, голова студради Закарпатської області Іван Полюжин та всі охочі.
Обговорювали важливі питання – фінансування університету, механізм обрання ректора, рівень якості освіти тощо.
Інна Совсун повідомила про плани Міністерства зменшити кількість місць державного замовлення на 4 %. При розподілі враховуватимуть престижність університету та якість надання освітніх послуг, тобто більше місць дістануть провідні університети, менше – філії. Заступник міністра також запевнила, що не будуть скорочувати фонд заробітної плати.
Приємною звісткою стало бажання Міністерства створити окремий сайт, де публікуватимуть тексти дисертацій та авторефератів, що допоможе в боротьбі з плагіатом. Крім того, хочуть зробити онлайн-оголошення про захист кандидатських і докторських робіт. Досі ці оголошення були платними й друкувалися в спеціальному журналі.
Порушили й питання якості освіти. Інна Совсун погодилася, що варто ліквідувати пряму залежність між кількістю студентів і числом викладачів. Адже в нинішніх умовах педагог мусить ставити позитивну оцінку, аби зберігся контингент студентів, що забезпечує йому робоче місце.
Афіша рейтингу прозорості
Обговорювали й механізм обрання ректора, що нині є актуальним для УжНУ. Викладачі пропонували запровадити голосування всього професорсько-викладацького складу та частини студентів. Нині ж ректора обирає конференція трудового колективу, на який можна вчинити адміністративний тиск. Інна Совсун не відкидає цієї пропозиції, але сумнівається, чи зможуть університети забезпечити таке голосування технічно.
Усі ці питання, зауважує перший заступник міністра освіти і науки, зможе вирішити закон «Про вищу освіту в Україні». Розробляли законопроект наприкінці 2012 року, і він уже частково не відповідає сучасним потребам. Треба враховувати європейську практику, і в моделі управління університетами зокрема.
Зі свого боку, в.о. ректора УжНУ Володимир Смоланка запевнив, що його команда вже працює над прозорістю роботи нашого закладу, зокрема внутрішньою, оскільки виш посідає аж 42-у позицію у рейтингу прозорості національних університетів, що його провів Центр дослідження суспільства. Планують, приміром, публічний доступ до документів, що передбачено законом.
З повним результатом рейтингу можна ознайомитися на сайті Центру дослідження суспільства.
Іванка Когутич
для Медіацентру УжНУ