Неділя, 23.02.20, 15:01 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Усі публікації » Презентації

В УжНУ презентували книгу Івана Геля
Під час презентації
У середу, 27 листопада, на історичному факультеті УжНУ презентували книгу відомого громадського діяча, учасника українського визвольного руху, правозахисника, науковця Івана Геля під назвою «Виклик системі: український визвольний рух другої половини ХХ століття».

Своєрідну пам’ятку про історика представили Ірина Єзерська та Ігор Дерев’яний. Пані Ірина, історик Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», є одночасно і редактором видання: «Для багатьох його ім'я асоціюється із українським дисидентським рухом – саме в цьому розділі підручників з історії України можемо знайти згадку про нього. Однак сам Іван Гель ніколи не вважав себе дисидентом. Навіть навпаки: вважав термін «дисидент» штучним і бездумно застосовуваним до української визвольної боротьби, аби підмінити справжню її суть – боротьбу за відновлення державності».

Ірина Єзерська, Ігор Дерев’яний, Роман Офіцинський
Гостя каже, що працювати над матеріалами було водночас і легко, і складно: «Відразу було видно, що автор викладався, але часом декілька разів повторював абзаци, полюбляв довгенькі ліричні відступи тощо. Але задоволення я отримала величезне під час роботи. Працювала над редагування менше року».

Всього видання складається із 4 розділів, у яких докладно висвітлено трансформацію українського визвольного руху другої половини ХХ століття, його важливу ідейну еволюцію, діяльність окремих історичних осіб та об’єднань, які становили опору українського опору 1950-1980-х років. Автор намагався передати всі ті події крізь призму своєї активної участі, надавши значущості й навіть символічності діям визвольної армії.

Розповіла укладачка і про життя самого автора, зазначивши різні факти його насиченої біографії (ув’язнення, голодування, повстання проти політичної системи тощо). «Про такого автора, як Іван Гель, можна розповідати довго, адже він прожив справді насичене життя», – каже пані Ірина.

Ірина Єзерська
Іван Андрійович закінчив вечірню школу в Самборі Львівської області. Після демобілізації вступив на заочне відділення історичного факультету Львівського державного університету. На 2-му курсі перевівся на вечірній відділ, а згодом почав виготовляти і поширювати самвидав.

У 1965 році був заарештований (6 курс навчання). Наступного року засуджений до 3 років таборів суворого режиму.

Упродовж 1966-1968 відбував термін у таборах Мордовії, де познайомився із багатьма учасниками демократичного руху в СРСР. 1972 року заарештований вдруге на 10 років таборів особливого (камерного) режиму, 5 років заслання. Визнаний особливо небезпечним рецидивістом. Загалом в ув'язненні провів 16 років, на засланні – 5.

У таборах брав участь у голодуваннях, зокрема в голодуванні з вимогою статусу політв’язня. Одне з його голодувань тривало 100 діб: домагався реєстрації шлюбу зі своєю фактичною дружиною Марією, матір'ю їхньої доньки Оксани, і таки добився свого. Усього голодував понад 300 діб.

У 1987 р. повернувся в Україну. Рік жив у рідному селі, працював пастухом. Два роки тому патріот помер. А його родина подала ідею видати книгу «Виклик системі: український визвольний рух другої половини ХХ століття».

Студенти ставили безліч запитань гості, а проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Роман Офіцинський запрошував львів’ян до нас знову із новими цікавими книгами: «Я радий, що у нас на факультеті проходять такі приємні та корисні для студентів зустрічі. Впевнений, що такі візити мають бути постійно, а ми, викладачі, у свою чергу будемо робити все для того, аби вони відбувалися».

Галина Риган
для Медіацентру УжНУПрезентації | 29.11.13 | Додав Шумицька | 631 | 0.0/0

Система Orphus Помітили помилку? Виділіть її й натисніть Ctrl+Enter!

0
avatar

Ми у Facebook

Календар публікацій


Рубрики розділу

Афіша [4]Незабаром [16]
Актуально [141]Акції [132]
Позиція [18]МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33]Студгромада [188]
Абітурієнт [84]Зблизька [88]
Наболіле [21]Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154]Компетентно [38]
Несподівано... [14]У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160]Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273]Презентації [167]
Екскурсії [113]Дозвілля [210]
Ініціатива [47]Перспективи [38]
Підсумки [40]Спорт [238]
Традиції [206]Зустрічі [210]
Вітаємо! [235]Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230]Студентська практика [66]
Студмістечко [8]Конкурси [117]
На замітку [6]З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9]Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49]Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2]Річниця [14]
Слава Україні! [9]Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91]The main news of university [12]
Подяка [8]Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13]Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3]Підсумки року [5]
Визнання [3]Експрес-інтерв’ю [4]

Інші матеріали рубрики