В архіві
Днями відбувся успішний захист архівно-музейної практики в істориків третього курсу. Кожен студент представив щоденник і звіт про проходження практики, реферат на довільну тему з вітчизняної чи всесвітньої історії. Та як усе було влітку?
Не встигли другокурсники історичного факультету отямитися після червневої сесії, як одразу розпочалася літня практика. Минулого року студентів полонила романтика археологічних розкопок, етнографічних мандрівок. Цього літа в час, коли курортний сезон набирав активних обертів, 37 істориків здобували архівно-музейний досвід.
Тут жив Андрій Коцка
Ця практика тривала протягом перших трьох тижнів липня здебільшого в межах Ужгорода під керівництвом викладачів кафедри нової і новітньої історії та історіографії Олега Степановича Сліпецького та Юрія Івановича Ісака. Дві групи по 15 студентів практикувалися за звичною програмою. 7 другокурсників присвятили себе копіткій праці в архіві УжНУ. Вони впорядковували особові справи студентів і викладачів університету.
Практиканти відвідали ряд установ Ужгорода. У Державному архіві Закарпатської області вони вперше на власні очі побачили справжнє сховище писемних памʼяток і відчули глибінь давнини, гортаючи церковні книги XVIII століття. У Меморіальному будинку-музеї Андрія Коцки, Меморіальному будинку-музеї Федора Манайла і «Галереї Ілька» студенти ознайомилися з особливостями життєвого шляху великих майстрів пензля Закарпаття та з родзинками їхньої творчості, котрі принесли митцям світове визнання.
Огляд експозицій Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая не тільки приніс естетичне задоволення, а й поглибив знання про живопис і скульптуру України, Західної та Центральної Європи, Росії. Другокурсники вперше в житті побачили оригінали офортів Т. Шевченка і картин І. Айвазовського, а також наочно відкрили для себе творчі світи А. Ерделі та Й. Бокшая.
У Мукачеві
Окремий візит зробили студенти-історики в архів і музей управління Служби безпеки України в Закарпатській області. Запамʼяталися відвідини Закарпатського краєзнавчого музею і Закарпатського музею народної архітектури та побуту, в яких можна гуляти цілими днями й де навіть ті, хто там уже побував, відкривають для себе нові щоразу грані історії та культури Ужгорода і краю.
Новинкою у цьогорічній програмі практики стало ознайомлення з музеями УжНУ: історії університету й археологічним імені Едуарда Балагурі, що є одним із кращих на Закарпатті. До його створення доклали руки не тільки вчені, але й багато поколінь студентів історичного факультету. Адже майже всі експонати музею ім. Е. Балагурі було знайдено саме під час щорічних археологічних практик.
Уперше за багато років практичні заняття відбулися за межами Ужгорода. Студенти-історики здійснили ґрунтовну фахову екскурсію центром Мукачева та в Мукачівський замок «Паланок».
У цих архівах і музеях практиканти побували протягом перших дванадцяти днів. Під час наступних дев’яти кожен самостійно відвідував інші архівні та музейні заклади Закарпаття чи України загалом.
Архівно-музейна практика відкрила перед студентами яскраві горизонти. Про це свідчать щирі враження, записані у щоденниках архівно-музейної практики, та емоційні відгуки, залишені у спеціальних журналах музеїв.
Юрій Офіцинський,
студент ІІІ курсу історичного факультету
|