Субота, 27.04.24, 22:27 | Вітаю Вас Гість | RSS

Головна » Вступна кампанія. Профорієнтація » Математичний факультет

Математичний факультет: загальна інформація
Математичний факультет

Математичний факультет розпочав своє функціонування з 1 вересня 1950 року, коли вперше 25 абітурієнтів стали студентами математичного відділення фізико-математичного факультету. Серед перших випускників були майбутні професори М.Д. Бабич та І.І. Маркуш, доценти С.М. Броді, І.В. Климпуш, С.С.Поляк, старші викладачі І.Й. Шулла. М.М. Кабацій та І.В. Брич. Більшість із них присвятили все своє життя рідному ВНЗ.

Першим завідувачем кафедри загальної математики став учений з європейським іменем, доктор філософії, професор Мирон Онуфрійович Зарицький.. Він навчався у Віденському та Львівському університетах, був учнем всесвітньо відомого польського вченого Вацлава Серпинського. Професор Зарицький М.О. пропрацював в УжДУ до 1953 року за сумісництвом, одночасно очолюючи кафедру у Львівському університеті. Вплив Зарицького на формування математичних кафедр новоствореного факультету важко переоцінити. Саме за його рекомендацією на роботу в УжДУ були запрошені молоді випускники аспірантури зі Львова – Белла Наумівна Гартштейн, Самуїл Давидович Берман, Юрій Петрович Студнєв. Саме Берман С.Д. та Студнєв Ю.П. стали засновниками кафедр, родоначальниками окремих наукових шкіл, виховали не одне покоління математиків. У наступні роки викладацький склад поповнюють випускники математичного відділення фізико-математичного факультету.

У 1958 році на кафедрі загальної математики відкривається аспірантура. Розпочато підготовку викладачів-математиків. Для підготовки майбутніх кадрів кращих студентів для завершення навчання направляють до провідних ВНЗ.

З першого вересня 1966 року розпочинається історія вже сучасного математичного факультету. Першим деканом стає Григорій Васильович Сірик. Відбувається бурхливий ріст новоствореного факультету. Через рік, у 1967 році, відкривається кафедра теоретичної механіки та диференціальних рівнянь, а у 1968 році – кафедра теоретичної кібернетики і математичної логіки. У 1969 році – кафедру загальної математики перейменовують на кафедру алгебри. З часом змінилися назви і решти кафедр. Кафедра теоретичної кібернетики і математичної логіки була перейменована на кафедру кібернетики і прикладної математики, кафедра теоретичної механіки та диференціальних рівнянь нині називається кафедрою диференціальних рівнянь та математичної фізики і, нарешті, з 1 вересня 2000 року кафедра обчислювальної математики перейменована на кафедру системного аналізу і теорії оптимізації.

За 64 роки на факультеті підготовлено понад 6600 фахівців-математиків.

Сучасність

Сьогодні математичний факультет об'єднує 5 кафедр (кафедри алгебри, диференціальних рівнянь та математичної фізики, кібернетики і прикладної математики, теорії ймовірностей і математичного аналізу, системного аналізу і теорії оптимізації), на яких працюють 45 викладачів, з них - 8 докторів наук, професори (Головач Й.Г., Маринець В.В., Король І.І., Ронто М.Й., Козаченко Ю.В., Бабич М.Д., Шило В.П., Волошин О.Ф.) та 37 кандидатів наук. Кафедру алгебри очолює доцент Шапочка І.В., кафедру теорії ймовірностей і математичного аналізу - доцент Моца А.І., кафедру диференціальних рівнянь та математичної фізики - професор Маринець В.В., кафедру системного аналізу і теорії оптимізації - доцент Кузка О.І., кафедру кібернетики і прикладної математики – професор Гече Ф.Е. Більшість викладачів факультету є його вихованцями.

На математичному факультеті працюють висококваліфіковані науково-педагогічні кадри, які створили свої наукові напрями, є належна навчально-методична база.

Починаючи з 1986 року, на факультеті ведеться підготовка з двох напрямків: педагогічному і науково-виробничому, а з 1989 року на базі науково-виробничого відділення розпочато підготовку спеціалістів з прикладної математики. Випускникам математичного факультету присвоюється кваліфікація "Бакалавр математики", "Математик. Викладач середнього навчального закладу", "Математик. Викладач вищого навчального закладу" (напрям підготовки – математика) і "Бакалавр прикладної математики", "Математик (прикладна математика)", "Математик-аналітик з дослідження операцій" (напрям підготовки – прикладна математика).

Відомі особи – випускники факультету

Практично в усіх школах Закарпатської області математику викладають випускники математичного факультету УжНУ. Математичний факультет пишається своїми випускниками, заслуженими вчителями України, Соросівськими вчителями.

Високі посади в Закарпатській обласній держадміністрації та структурах влади м. Ужгорода і районних центрів Закарпаття обіймають, або обіймали випускники математичного факультету УжНУ (Гаваші О.О., Герцог Ю.В., Балаж В.П., Кляп М,І., Сембер С.В., Маргіта В.М.). Більшість викладачів математичного факультету УжНУ є його випускниками. З семи деканів математичного факультету шестеро були його випускниками. Доктор педагогічних наук Щербан Т.Д. є ректором Мукачівського державного університету.

Серед викладачів-математиків УжНУ – заслужені працівники народної освіти України (лауреат державної премії України, Почесний громадянин м. Ужгорода Маринець В.В., Ващук Ф.Г.), відмінник освіти (Поляк С.С.).

Перспективи розвитку факультету

Починаючи з 2000 року, на математичному факультеті проводиться випуск магістрів. За останні роки математичний факультет підготував понад 150  магістрів математики та понад 110 – магістрів прикладної математики. Серед них 52 та 36, відповідно, отримали дипломи з відзнакою.

Здобутками математичного факультету за останні роки стали підручники, посібники та наукові монографії написані викладачами факультету. Серед них: Перестюк М.О., Маринець В.В. Теорія рівнянь математичної фізики, 3-е вид. - Київ: Либідь, 2006., Гече Ф.Й., Моца А.І. Аналіз для статистиків. – Ужгород: Тов. "ВЕТА-Закарпаття", 2003., Слюсарчук П.В. Теорія ймовірностей та математична статистика. – Ужгород Карпати, 2005., Червак Ю.Ю. Оптимізація. Непокращуваний вибір. – Ужгород: УжНУ, 2002., Гудивок П.М. Представления конечных групп над коммутативными локальными кольцами. – Ужгород, УжНУ: 2003., Гече Ф.Е. Аналіз дискретних функцій та синтез логічних схем у нейробазисі. – Ужгород: В. Падяка, 2010; та інші.

Як і в попередні роки, викладачі математичного факультету були активними учасниками різноманітних наукових форумів, які відбувалися як в Україні, так і за її межами. Провідні вчені факультету входили до складу оргкомітетів міжнародних математичних конференцій. Математичний факультет УжНУ також був місцем проведення наукових зібрань математиків. В Ужгороді були проведені Міжнародна алгебраїчна конференція (серпень, 2001 р.), яка стала супутньою конференцією в рамках Українського математичного конгресу; Міжнародна школа-семінар "Ланцюгові дроби, їх узагальнення та застосування" (серпень, 2002 р.); з 2002 року, один раз на два роки, проводяться Міжнародні школи-семінари "Теорія прийняття рішення"; Міжнародна наукова конференція "Диференціальні рівняння та їх застосування" (вересень 2012 р.) та інші.

Широкого визнання набули праці молодих математиків факультету. Так, у квітні 2005 року Президія НАН України нагородила грамотою доцента кафедри теорії ймовірностей і математичного аналізу, кандидата фіз.-мат. наук Сливку Г.І. за серію робіт "Крайові задачі математичної фізики з випадковими початковими умовами". У січні 2004 року доценту кафедри кібернетики і прикладної математики, кандидату технічних наук Міці О.В. присуджено грант Президента України для обдарованої молоді, а у 2006 році він отримав грант Президента України для підтримки наукових досліджень молодих вчених.

Категорія: Математичний факультет | Додав: VIP (10.07.14) E
Переглядів: 1225 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
omForm">
avatar

Ми у Facebook



Інші матеріали рубрики